Lokalizacja
Płock ul. Medyczna 8
Rejestracja telefoniczna
243619044 lub 609019189
Napisz maila
rejestracja@alfamazowsze.pl
Godziny otwarcia
pon-pt: 8.00 - 18.00

Płaskostopie u dzieci

Płaskostopie u dzieci obecnie jest coraz częstszym wskazaniem do rehabilitacji. Nieleczona przypadłość nazywana inaczej ,,platfusem” lub ,,płaską stopą” może doprowadzić do problemów związanych z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała a nawet kłopotów z poruszaniem się. Jak tego uniknąć? Czym jest, skąd się bierze i jak się objawia płaskostopie? Jak je leczyć?

Przyczyny i objawy płaskostopia u dzieci

Płaskostopie to wada ukształtowania stopy, w rezultacie której przylega ona całą swoją powierzchnią do podłoża, przyjmując przy tym nieprawidłową pozycję zaś odpowiednio ukształtowana stopa opiera się na trzech punktach. Wyróżnić można płaskostopie podłużne oraz poprzeczne. W zdrowej stopie kości śródstopia podtrzymywane są przez mięśnie i więzadła przyjmując postać łuku, zaś w przypadku platfusa łuk podłużny stopy ulega zapadnięciu. Wówczas mamy do czynienia z płaskostopiem podłużnym. Gdy łuk poprzeczny stopy ulega spłaszczeniu a punkt podparcia opiera się na drugiej i trzeciej kości śródstopia zamiast na pierwszej mówimy o płaskostopiu poprzecznym, które prowadzi do rozejścia się kości powodując, iż przednia część stopy staje się znacznie szersza.
Przyczyna płaskostopia u dzieci może być wrodzona lub nabyta. Płaskostopie wrodzone związane jest w dużej mierze z pokryciem stóp tkanką tłuszczową oraz słabością więzadeł, zaś płaskostopie nabyte najczęściej jest efektem noszenia nieodpowiedniego obuwia.

Jak sprawdzić czy problem występuje u dziecka?

Aby sprawdzić czy problem występuje u dziecka wystarczy wykonać prosty test polegający na wykonaniu odbicia mokrej stopy u dziecka. Można też w formie zabawy pomalować farbami plakatowymi stopę dziecka i poprosić o postawienie stopy na kartce papieru. Jeżeli pozostawiony ślad będzie wyglądał jak ten z lewej strony na rys. 1 powyżej wówczas problem nas nie dotyczy. Natomiast jeżeli pozostawiony ślad wygląda jak ten po prawej na rys. 1, należy skontaktować się z ortopedą.
Warto zaznaczyć, iż u maluchów do trzeciego roku życia, wada może ustąpić samoistnie. Jednak u dzieci starszych, które borykają się z takimi schorzeniami jak: wiotkość więzadeł, przykurcz mięśnia trójgłowego łydki, obniżenie napięcia mięśniowego, nadwagą czy nieprawidłowym ukrwieniem wada wymaga specjalistycznego leczenia i rehabilitacji.

Leczenie płaskostopia i rehabilitacja

Na początku powinno się udać do ortopedy w celu wykonania podstawowej diagnostyki. Lekarz wykona odpowiednia badania stóp oraz postawy ciała. Jak w przypadku wielu wad, wcześniejsze jej wykrycie wpływa korzystnie na proces leczenia i hamuje dalszy jej rozwój. Ortopeda wykonuje badanie podoskopowe, które pozwala ocenić kształt, wysklepienie stopy oraz czy stawy skokowe są ustawione prawidłowo. Wówczas możliwe jest także dobranie i wykonanie odpowiednich wkładek ortopedycznych korygujących nieprawidłowo ułożoną stopę. Po postawieniu diagnozy, w zależności od stopnia zaawansowania wady, wskazane jest rozpoczęcie rehabilitacji.

W przypadku płaskostopia ważne jest aby wzmocnić mięśnie krótkie stóp odpowiadających za ich wysklepienie, a więc zdecydowanie zalecane jest tutaj wykonywanie indywidualnie dobranych ćwiczeń – kinezyterapii. Warto pamiętać, iż inne ćwiczenia wykonuje się w początkowej fazie wady, a inne w momencie gdy jest ona zaawansowana. W obydwu przypadkach należy skontaktować je z fizjoterapeutą. Nasi specjaliści dobiorą odpowiednie ćwiczenia indywidualne, które pomogą zwalczyć problem jakim jest płaskostopie. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!