Łatwiejszy dostęp do fizjoterapii

Łatwiejszy dostęp do fizjoterapii

Wczoraj w Ministerstwie Zdrowia odbyła się konferencja poświęcona bezpieczeństwu pacjentów  i profesjonalizacji zawodu fizjoterapeuty. Minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz Prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów (KIF) mówili o założeniach reformy systemu opieki rehabilitacji oraz profesjonalizacji zawodu fizjoterapeuty.

Od 1 czerwca 2018 roku zawód fizjoterapeuty mogą wykonywać tylko osoby, które otrzymały już PWZ. Do tej pory pozwolenie na wykonywanie zawodu ma 48 062 specjalistów, a w najbliższych dniach liczba ta zwiększy się o kolejne 4 tysiące.  „Kwalifikacje tych osób zostały potwierdzone przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów. Celem samorządu zawodowego jest wyeliminowanie z rynku osób, które nie mają odpowiednich kwalifikacji i podszywają się pod osoby wykonujące ten medyczny zawód zaufania publicznego” – tłumaczył Prezes KIF.

Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów Maciej Krawczyk podziękował ministrowi zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu za projekt nowelizacji Ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz zmianie niektórych innych ustaw, który jest obecnie przedmiotem opiniowania, uzgodnień i konsultacji publicznych.

Korzyści dla pacjentów

Jak wyjaśniał szef resortu zdrowia, celem działań jest skrócenie kolejek do rehabilitacji i ułatwienie pacjentom dostępu do świadczeń, który na ten moment jest szczególnie ograniczony w mniejszych miejscowościach. Pierwsze zmiany w tym zakresie zostały już wprowadzone. Politykę wyrównywania poziomu opieki na terenie całego kraju zaczął realizować NFZ, podpisując umowy z większą ilością gabinetów i ośrodków.

Jak wyjaśniał prof. Krawczyk, fizjoterapeuci będą mogli skupić się nie tylko na wprowadzaniu indywidualnych terapii, ale także uczeniu rodziców i opiekunów osób niesamodzielnych właściwej opieki i pracy z nimi. “W tej chwili rehabilitacja to tylko zabiegi. Współpraca z fizjoterapeutą często powinna być oparta na poradach, instruktażu – nauce prawidłowego poruszania się itd.” – dodał prezes KRF.

„Więcej pacjentów będzie mogło skorzystać z opieki. Pomoc doraźna dla pacjentów z najczęstszymi schorzeniami (np. przeciążeniowym bólem pleców) zakłada możliwość bezpośredniego kontaktu z fizjoterapeutą. W takim przypadku odpadną koszty niepotrzebnej wizyty lekarskiej. Osoby, które trafiły pod opiekę fizjoterapeuty jako chorzy przewlekle, nie będą potrzebowały kolejnego skierowania” – przedstawił założenia refom prof. Łukasz Szumowski.

Sprawdź kwalifikacje

Każdy pacjent może sprawdzić pod tym adresem, czy wybrany przez niego specjalista posiada odpowiednie kwalifikacje. Wkrótce, oprócz podstawowych danych o specjalistach, w rejestrze pojawią się także informacje o specjalizacji fizjoterapeuty w konkretnym obszarze. Nowe przepisy mają także zmniejszyć tzw. szarą strefę, poprzez nałożenie obowiązku rejestrowania w KIF praktyk fizjoterapeutycznych.

źródło: gov.pl