Lokalizacja
Płock ul. Medyczna 8
Rejestracja telefoniczna
243619044 lub 609019189
Napisz maila
rejestracja@alfamazowsze.pl
Godziny otwarcia
pon-pt: 8.00 - 18.00

Przypadek Pacjenta – ostroga piętowa

Częstym problemem, z którym borykają się na co dzień osoby głównie w starszym wieku i sportowcy, jest występowanie ostrogi piętowej – zmiana zwyrodnieniowa w okolicy guza piętowego kości piętowej, powodująca tworzenie się narośli kostnej, która prowadzi do zapalenia narośli rozcięgna podeszwowego stopy.

Ostroga piętowa wywołuje silny ból ograniczając przy tym aktywność ruchową. Dolegliwości nasilają się zazwyczaj nad ranem, jak również podczas długiego spaceru oraz w wyniku ucisku stopy.

Ostroga piętowa – przyczyny

Wyróżnić można kilka czynników, które prowadzą do rozwoju takiej jednostki chorobowej jaką stanowi ostroga piętowa. Zdecydowanie częściej chorują pacjenci u których występuje nadwaga. Problem ostrogi piętowej pojawia się także w przypadku nieprawidłowej pracy mięśnia brzuchatego łydki i ścięgna Achillesa powodując przeciążenia rozcięgna podeszwowego. Takie schorzenie może zaistnieć także u osób, u których występuje nieprawidłowa budowa stopy oraz doszło do urazu – złamania, skręcenia stopy, stłuczenia. Jak w większości problemów ze śródstopiem, ogromną rolę odgrywa dobór odpowiedniego obuwia – używanie butów o słabej amortyzacji przyczynia się do wystąpienia ostrogi. Zbyt duże przeciążenie stopy, wynikające np. z nieodpowiednio przeprowadzonej rozgrzewki lub jej braku u osób uprawiających intensywne treningi sportowe,  to kolejny czynnik, prowadzący do rozwoju tego schorzenia.

Przypadek pacjenta – ostroga piętowa

Pacjent w wieku 65 udaje się do lekarza POZ z powodu występowania silnego bólu, zlokalizowanego w pięcie stopy oraz ograniczenia aktywności ruchowej. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu przez lekarza pierwszego kontaktu, zostaje skierowany do dalszej konsultacji – lekarza ortopedy. Specjalista dokonuje badania palpacyjnego (badanie powierzchowne) oraz zaleca pacjentowi wykonanie zdjęcia RTG. Po dokładnym przeanalizowaniu wyników, diagnoza została potwierdzona – pacjent cierpi na ostrogę piętową. Początkowo leczenie polega na odciążeniu pięty. W tym celu zalecono pacjentowi zakup specjalistycznych wkładek ortopedycznych z otworem w miejscu występowania wyrośli kostnej. Specjalista przepisał pacjentowi środki przeciwbólowe oraz skierował go do przychodni rehabilitacyjnej.

Rehabilitacja w ostrodze piętowej

Leczenie ostrogi piętowej jest bardzo trudne i początkowo nie daje oczekiwanych rezultatów – należy uzbroić się w cierpliwość. Najlepszą formą leczenia zachowawczego, a więc zapobiegającego dalszemu rozwojowi choroby, jest wprowadzenie odpowiednich zabiegów fizjoterapeutycznych.

Terapia ultradźwiękowa – drgania mechaniczne. podczas zabiegu w tkankach powstaje efekt mikromasażu. Działanie terapeutyczne: przeciwbólowe, przeciwzapalne, przyspieszenie przepływu limfy w naczyniach limfatycznych.

Laseroterapia – biostymulacja laserowa, wykorzystująca bezpośrednie działanie promieniowania laserowego na procesy tkankowe, nie powodując ich uszkodzenie. Działanie terapeutyczne: przeciwbólowe, przeciwzapalne, regeneracja nerwów, poprawa ukrwienia i odżywiania tkanek.

Terapia manualna – specjalny masaż, poprawiający ukrwienie i odżywianie okolic rozcięgna, co przyspiesza proces jego gojenia.

Jonoforeza – zabieg elektroleczniczy, który polega na wprowadzeniu do tkanek za pomocą siły pola elektrycznego jonów, które działają leczniczo. Działanie terapeutyczne: przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Leczenie ostrogi piętowej trwa od 3 do 6 miesięcy.