Lokalizacja
Płock ul. Medyczna 8
Rejestracja telefoniczna
243619044 lub 609019189
Napisz maila
rejestracja@alfamazowsze.pl
Godziny otwarcia
pon-pt: 8.00 - 18.00

Przypadek pacjenta – zapalenie bocznego nadkłykcia kości ramiennej

Zapalenie bocznego nadkłykcia kości ramiennej nazywane jest potocznie łokciem tenisisty. Jednak choroba ta, wbrew pozorom, nie dotyczy jedynie zawodowych sportowców. Przypadłość ta może wystąpić u każdego, kto nadwyręży łokieć podczas treningu, noszenia ciężkich przedmiotów czy intensywnej pracy. Uraz ten należy do grupy entezopatii, czyli nagromadzenia się mikrourazów.

Entezopatia to rodzaj przewlekłego uszkodzenia powstającego na skutek przeciążenia. Częste używanie prostowników nadgarstka może doprowadzić do rozrywania pojedynczych włókien mięśniowych w okolicy przyczepu ścięgna mięśnia do kości, co prowadzi do powstania stanu zapalnego. Uszkodzenia stawu najczęściej powstają na skutek naprzemiennego prostowania i odwracania nadgarstka.

Łokieć tenisisty – przyczyny i objawy

W zapaleniu bocznym nadkłykcia kości ramiennej zmiany chorobowe rozwijają się w miejscu przyczepu ścięgien i więzadeł do kości. To właśnie tutaj umocowane są dwa mięśnie ręki: prostownik i zginacz, które odpowiadają za prostowanie nadgarstka. Schorzenie obejmuje mięśnie z grupy bocznej i tylnej przedramienia.

Przyczyną powstania łokcia tenisisty jest przeciążenie mięśni i stawu łokciowego, np. w wyniku wielogodzinnej pracy z obciążeniem na jedną rękę, pracy przy komputerze, nieumiejętnego uprawiania dyscyplin sportowych, tj. ping-pong, badminton, tenis, noszenia ciężkich przedmiotów.

Głównym objawem w zapaleniu bocznym nadkłykcia kości ramiennej jest ból łokcia. Nasila się on w momencie wykonywania ruchów i unoszenia ręki. Można zauważyć również nadmierne ocieplenie miejsca przyczepu.

Przypadek pacjenta

Pacjentka w wieku 54 zgłasza się do lekarza pierwszego kontaktu z urazem łokcia. Lekarz po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu wysyła pacjentkę do ortopedy. Ten zaś zleca wykonanie badania rentgenowskiego, w celu wykluczenia zwapnienia w okolicy nadkłykcia bocznego. Po zapoznaniu się z wynikami badań okazało się, że chora cierpi na łokieć tenisisty w związku z wykonywaną przez nią pracą – szwaczki. Pacjentce zalecono unieruchomienie łokcia oraz leczenie rehabilitacyjne.

Rehabilitacja w zapaleniu bocznym nadkłykcia kości ramiennej

W leczeniu łokcia tenisisty przydatne mogą okazać się:

Terapia ultradźwiękowa – drgania mechaniczne. podczas zabiegu w tkankach powstaje efekt mikromasażu. Działanie terapeutyczne: przeciwbólowe, przeciwzapalne, przyspieszenie przepływu limfy w naczyniach limfatycznych.

Laseroterapia – biostymulacja laserowa, wykorzystująca bezpośrednie działanie promieniowania laserowego na procesy tkankowe, nie powodując ich uszkodzenie. Działanie terapeutyczne: przeciwbólowe, przeciwzapalne, regeneracja nerwów, poprawa ukrwienia i odżywiania tkanek.

Prądy interferencyjne (inaczej prądy Nemeca) – zabiegi fizykalne, zaliczane do działu elektrolecznictwa. Prądy interferencyjne działają przeciwbólowo. Wiąże się to ze zmniejszeniem napięcia mięśni, a także wzrostem ukrwienia leczonej okolicy ciała. Jednocześnie prądy Nemeca przyczyniają się do wchłaniania obrzęków.

Prądy diadynamiczne (nazywane inaczej diadynamikiem lub DD) – zalicza się do fizykoterapii, a dokładniej do działu elektrolecznictwa. Prądy diadynamiczne działają przeciwbólowo i z długotrwałym efektem. Zwiększenie przepływu krwi towarzyszące temu zabiegowi wpływa na szybsze wchłanianie obrzęków, co pozwala na efektywne zmniejszenie stanów zapalnych.

Kinezjotaping – plastrowanie dynamiczne, polega na obklejeniu specjalnymi taśmami (Tape) okolic zmian bólowych w celu złagodzenia bólu i odciążenia chorego stawu.

Terapia manualna – zastosowanie specjalnego masażu, którego zadaniem jest zmniejszenie bólu i napięcia mięśniowego w okolicach miejsc sprawiających ból.