Lokalizacja
Płock ul. Medyczna 8
Rejestracja telefoniczna
243619044 lub 609019189
Napisz maila
rejestracja@alfamazowsze.pl
Godziny otwarcia
pon-pt: 8.00 - 18.00

Przypadek pacjenta – dyskopatia lędźwiowa

Dyskopatia lędźwiowa jest najczęściej spotykaną chorobą kręgosłupa, powodując uszkodzenie lub zajęcie struktur układu nerwowego. Powstaje ona na skutek nagłego urazu lub odwodnienia krążków międzykręgowych. Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia dyskopatii są: urazy przeciążeniowe, osteoporoza, wielogodzinne siedzenie w niekorzystnej pozycji, otyłość, anatomicznie wąski kanał kręgowy.

Objawy dyskopatii lędźwiowej

Poprzez przerwanie pierścienia włóknistego dochodzi do wysunięcia jądra miażdżystego i do powstania przepukliny. Ta zaś uciskając rdzeń kręgowy i nerwy doprowadza do bólu pleców w okolicy lędźwiowej, bólu promieniującego do nóg, pogłębiającego się przy skłonach a także mrowienia, drętwienia nóg i zaburzeń czucia. Dyskopatia jednak nie zawsze objawia się dolegliwościami bólowymi.

Przypadek pacjenta

Czterdziestoletni pacjent trafia na Szpitalny Oddział Ratunkowy z silnym bólem w okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz zaburzeniem czucia w prawej nodze na skutek podniesienia ciężaru. Po przeprowadzeniu przez lekarza szczegółowego wywiadu, pacjent zostaje skierowany do pracowni rentgenowskiej, w celu wykonania zdjęcia RTG kręgosłupa. Diagnoza zostaje potwierdzona – pacjent cierpi na dyskopatię lędźwiową. Zostaje on skierowany pod obserwację na Oddział Szpitalny. Tam podano mu silne leki przeciwbólowe oraz zalecono leżenie, tak aby nie obciążać kręgosłupa.

Leczenie dyskopatii

Leczenie dyskopatii zależy od stadium rozwoju choroby. W przypadku mniej zaawansowanej dyskopatii stosuje się leczenie farmakologiczne, w celu pozbycia się bólu. Zaleca się także zmianę dotychczasowego trybu życia – odrzucenie prac związanych z obciążeniem kręgosłupa, zwiększenie aktywności fizycznej, zastosowanie diety a tym samym zrzucenie zbędnych kilogramów, zastosowanie masaży zmniejszających napięcie mięśniowe w okolicach zmienionych krążków. W przypadkach, gdy takie leczenie nie przynosi pozytywnych rezultatów, proponuje się choremu zabieg chirurgiczny – dyscektomię, czyli zabieg usunięcia części ciała miażdżystego, oddziałującego boleśnie na korzeń nerwowy.

Rehabilitacja

Dyskopatię można zwalczyć dobierając odpowiednie ćwiczenia fizyczne i stosując pozycję odciążającą dysk. Wykonuje się także zabiegi fizykalne, których zadaniem jest wyeliminowanie bólu i stanu zapalnego.

Terapia manualna – zastosowanie specjalnego masażu, którego zadaniem jest zmniejszenie bólu i napięcia mięśniowego w okolicach zmienionych krążków.

Kinezjotaping – plastrowanie dynamiczne, polega na obklejeniu specjalnymi taśmami (Tape) okolic zmienionych krążków w celu złagodzenia bólu i odciążenia kręgosłupa.

Terapia ultradźwiękowa – drgania mechaniczne. podczas zabiegu w tkankach powstaje efekt mikromasażu. Działanie terapeutyczne: przeciwbólowe, przeciwzapalne, przyspieszenie przepływu limfy w naczyniach limfatycznych.

Laseroterapia – biostymulacja laserowa, wykorzystująca bezpośrednie działanie promieniowania laserowego na procesy tkankowe, nie powodując ich uszkodzenie. Działanie terapeutyczne: przeciwbólowe, przeciwzapalne, regeneracja nerwów, poprawa ukrwienia i odżywiania tkanek.

Prądy interferencyjne (inaczej prądy Nemeca) – zabiegi fizykalne, zaliczane do działu elektrolecznictwa. Prądy interferencyjne działają przeciwbólowo. Wiąże się to ze zmniejszeniem napięcia mięśni, a także wzrostem ukrwienia leczonej okolicy ciała. Jednocześnie prądy Nemeca przyczyniają się do wchłaniania obrzęków.

Prądy diadynamiczne (nazywane inaczej diadynamikiem lub DD) – zalicza się do fizykoterapii, a dokładniej do działu elektrolecznictwa. Prądy diadynamiczne działają przeciwbólowo i z długotrwałym efektem. Zwiększenie przepływu krwi towarzyszące temu zabiegowi wpływa na szybsze wchłanianie obrzęków, co pozwala na efektywne zmniejszenie stanów zapalnych.

Magnetronik – biostymulacja polem magnetycznym powoduje poprawę ukrwienia. Podczas terapii dochodzi do pobudzenia procesów regeneracyjnych na poziomie komórkowym. Działanie terapeutyczne: przeciwbólowe, przyspiesza procesy regeneracyjne, poprawia odżywianie tkanek, poprawia krążenie obwodowe.