Lokalizacja
Płock ul. Medyczna 8
Rejestracja telefoniczna
243619044 lub 609019189
Napisz maila
rejestracja@alfamazowsze.pl
Godziny otwarcia
pon-pt: 8.00 - 18.00

Nietrzymanie moczu u mężczyzn

Nietrzymanie moczu (inaczej NTM) to schorzenie polegające na mimowolnym wycieku moczu poprzez cewkę moczową. W Polsce problem ten dotyczy w różnym stopniu ponad 3 mln osób, przy czym ok. 10 procent to przypadki ciężkiej choroby. Zdarza się ono ludziom w każdym wieku, nasila się jednak z przybywaniem lat. Po 65 roku życia występuje u 35 procent populacji, po 80 dotyka już 60-80 procent.

NTM – przyczyny i objawy

Dolegliwości NTM mają charakter progresywny, a więc nie cofają się same, a postępują. Co 8 mężczyzna doświadcza problemów z pęcherzem w różnych momentach swojego życia. Dorze funkcjonujący układ moczowy zostaje zaburzony, kiedy mózg, mięśnie i nerwy nie współdziałają przy utrzymywaniu moczu w pęcherzu i uwalnianiu go w odpowiednim momencie. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadkach:

przerostu prostaty, operacji prostaty w tym prostatektomii radykalnej czyli całkowitego usunięcia stercza, zakażenia dróg moczowych, uszkodzenia nerwów lub mózgu, nadwagi, przyjmowania niektórych leków, cukrzycy czy problemów emocjonalnych.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn objawia się najczęściej w postaci:
– Nietrzymania moczu spowodowanego naglącymi parciami, tzw. ,,nadreaktywny pęcherz”. Objawy te polegają na uczuciu nagłej potrzeby oddania moczu, przy którym dochodzi do wycieku. Najczęściej występuje w przypadku przerostu prostaty lub operacji prostaty. Wówczas odczucie potrzeby oddawania moczu może występować częściej niż 4-8 razy w ciągu dnia.
– Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przecieki zdarzają się przy kaszlu, śmiechu lub przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów.
– Kapanie moczu po jego oddaniu – najczęściej zdarza się to w przypadkach przerostu prostaty lub przy osłabionych mięśniach dna miednicy, pęcherz nie opróżnia się całkowicie, zaś mocz zbiera się w cewce moczowej.
– Nietrzymanie moczu z przepełnienia – stały lub przerywany przepływ moczu.

Leczenie NTM u mężczyzn
W redukcji objawów nietrzymania moczu pomocne są leki oraz wprowadzenie prostych zasad do codziennego życia:
1) Napoje warto przyjmować w normalnych, zalecanych ilościach. Ograniczenie ich może spowodować odwodnienie. Wówczas mocz staje się zbyt stężony, co może prowadzić do powikłań, tj. zakażenie pęcherza.
2) Należy odstawić środki o działaniu moczopędnym.
3) Warto rzucić palenie – palenie powoduje, iż przyjmowane substancje smoliste odkładają się w pęcherzu powodując liczne zmiany zapalne oraz nowotwory.
4) Danie o higienę.
5) Aktywność fizyczna.

Rehabilitacja w NTM u mężczyzn
Terapeuta indywidualnie dobiera odpowiedni zestawy ćwiczeń, które pacjent może wykonywać w warunkach domowych. Także podczas wizyty kontrolnej sprawdzane są rezultaty wykonywanych dotychczas ćwiczeń. Efekty powinny być już widoczne po upływie niespełna miesiąca, przy założeniu, iż pacjent wykonuje ćwiczenia zgodnie z częstotliwością i harmonogramem. Pacjentom, u których doszło do znacznego nasilenia nietrzymania moczu lekarz proponuje operację.
W fizjoterapii występują również inne możliwości leczenia nietrzymania moczu, m.in.: elektrostymulacja – zabieg dedykowany pacjentom, których mięśnie są opóźnione, a skurcze słabo wyczuwalne. Osłabiona jest więc reakcja nerwowo-mięśniowa, co uniemożliwia efektowne ćwiczenia. Efekt: poprawa ukrwienie poprzez bodziec elektryczny wymuszający skurcz, odbudowa mięśnia. Stosuje się także metodę EMG-Biofeedback – ćwiczenia dna miednicy, oparte przede wszystkim na wykonywaniu treningu z elektrodą wewnątrz miednicy, co pozwala na obserwowanie wyników pracy mięśni na specjalistycznym sprzęcie.