Lokalizacja
Płock ul. Medyczna 8
Rejestracja telefoniczna
243619044 lub 609019189
Napisz maila
rejestracja@alfamazowsze.pl
Godziny otwarcia
pon-pt: 8.00 - 18.00

Rwa kulszowa – terapia McKenziego

Bóle powodowane uciskiem nerwów rdzeniowych, a dokładniej nerwu kulszowego, nazywane są mianem rwy kulszowej. Nerw kulszowy rozciąga się od tylnej części uda, przez goleń, aż do stopy. Poprzez ucisk największego nerwu obwodowego znajdującego się w organizmie człowieka dochodzi do nagłego, silnego bólu w okolicy lędźwiowej, któremu często towarzyszy drętwienie różnych odcinków kręgosłupa.

Przyczyny występowania rwy kulszowej

Do najczęściej występujących przyczyn dolegliwości w rwie kulszowej zalicza się, mówiąc potocznie, wypadnięcie dysku, a więc krążka międzykręgowego. Dzieje się tak na skutek wzmożonej aktywności fizycznej,  a często nawet podczas wykonywania codziennych czynności, np. podczas pochylania się, wstawania czy podnoszenia cięższego przedmiotu. Stany zapalne kręgosłupa, wszelkiego rodzaju zmiany zwyrodnieniowe czy osteoporoza również przyczyniają się do występowania rwy kulszowej.

Objawy rwy kulszowej

Atak rwy kulszowej jest trudny do pomylenia z inną jednostką chorobową. Ostry ból, promieniujący do samej stopy, poprzez biodro i pośladek, którego główne miejsce bólu znajduje się poniżej talii ewidentnie wskazuje na rwę. Silne pieczenie, mrowienie, brak możliwości poruszania się oraz ból towarzyszący zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej wskazuje wyraźnie na tę jednostkę chorobową.

Leczenie rwy kulszowej na podstawie terapii McKenziego

W przypadku leczenia rwy kulszowej początkowo stosuje się farmakoterapię w postaci leków rozkurczowych, przeciwbólowych, środków przeciwzapalnych czy aplikowanie zastrzyków domięśniowych i stosowanie specjalistycznego gorsetu. Po ustaniu bólu, rozpoczyna się fizykoterapię oraz masaże segmentarne według terapii McKenziego.

Słów kilka o terapii Robina McKenziego

Robin McKenzie opracował nowoczesną metodę rehabilitacji problemów zespołów bólowych kręgosłupa popularną głównie w krajach Europy Zachodniej, USA oraz Nowej Zelandii. McKenzi podczas 30 letnich obserwacji badań klinicznych, opracował specjalne protokoły diagnostyczne, odrębne dla każdego odcinka kręgosłupa oraz kończyn, składające się z bardzo dokładnego wywiadu chorobowego. Dzięki temu możliwe stało się precyzyjne ustalenie zachowań objawowych i ich zmienności w ciągu doby. W terapii przeprowadza się badanie, dzięki któremu za pomocą ruchów fizjoterapeuta jest w stanie odnaleźć główne miejsce sprawiające ból. Taki sposób diagnozowania pozwala przede wszystkim na wcześniejsze odkrycie przyczyn dolegliwości bólowych, niż w przypadku wykonywania badań obrazowych w postaci rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej.

Dlaczego terapia McKenziego jest tak istotna?

W przypadku leczenia zespołów bólowych kręgosłupa i metod obecnie stosowanych można jedynie zlikwidować chwilowo objawy, a więc zastopować dolegliwości bólowe. Metoda McKenziego pozwala nie tylko na remisję choroby, ale przede wszystkim likwiduje jej przyczyny, tak by w przyszłości problem ten nie powracał. Badanie McKenziego pozwala także na edukację pacjenta poprzez ćwiczenia ruchowe. Dzięki temu chory wie, jakich ruchów nie może wykonywać i w jaki sposób może samodzielnie pozbyć się bólu. Poprawnie przeprowadzone badanie metoda McKenziego pozwala precyzyjnie zlikwidować objawy do jednego z zespołów klinicznych, zaliczanych do autorskiego systemu klasyfikacji bólów kręgosłupa stworzonego przez McKenziego. Dzięki temu dobiera się odpowiednie leczenie, nastawione na eliminację przyczyn choroby.