Lokalizacja
Płock ul. Medyczna 8
Rejestracja telefoniczna
243619044 lub 609019189
Napisz maila
rejestracja@alfamazowsze.pl
Godziny otwarcia
pon-pt: 8.00 - 18.00

Wady postawy u dzieci

W dobie postępu technologicznego coraz częściej można spotkać dzieci siedzące godzinami przy biurku, przed telewizorem czy komputerem. Wiele z nich unika sportów i nie spędza czasu wolnego na dworze, co w konsekwencji może doprowadzić do powstawania wad postawy. Wady postawy powszechnie rozumiane są jako nienaturalne skrzywienie kręgosłupa. Jednak zalicza się do nich również problemy ze stopami, kolanami, stawami biodrowymi, sprawiającymi ból. Dziecko wówczas ustawia swoje ciało nienaturalnie, by uniknąć towarzyszącemu mu bólowi. Warto więc poobserwować swoją pociechę i pamiętać przede wszystkim o konsekwencjach jakie niosą za sobą takie zmiany, np. nienaturalne ułożenie kręgosłupa może powodować problemy z oddychaniem, bóle głowy i wiele innych.

Przyczyny wad postawy

Okres okołoporodowy
Sylwetka dziecka kształtuje się już w brzuchu mamy. Zalążki układu kostnego zaczynają się kształtować w 3-4 miesiącu płodu. Dlatego też każda mama powinna dbać o siebie od początku ciąży. Ale w jaki sposób? Pomocna okazuje się być gimnastyka, odpoczynek, spędzanie wolnego czasu na dworze, odpowiednia dieta zaopatrzona w owoce, warzywa, nabiał, ryby oraz witaminy i mikroelementy tj. kwas foliowy, witamina D3, wapń czy jod.

Okres poporodowy i rozwój dziecka
Każdy z nas z pewnością zauważył, iż po przyjściu malucha na świat, jego plecy za sprawą pozycji embrionalnej wypchane są ku tyłowi. Wówczas kręgosłup malucha przypomina literę C. Zaś w momencie nauki chodzenia, dziecko wypina brzuch do przodu. Kręgosłup dziecka przyjmuje prawidłową postawę ok. 6 roku życia i kształtuje się do 18. Warto zwrócić więc uwagę na okres wzrostu malucha. W momencie gdy dochodzi do rozrostu kośćca, mięśnie podtrzymujące mogą nie nadążyć za ich rozwojem, stanowiąc niewystarczającą podporę dla kręgosłupa.

Okres wczesnoszkolny
W życiu młodego człowieka przychodzi czas, w którym mniej czasu poświęca na zabawę, podwórkowe szaleństwa, a więcej godzin spędza w szkolnej ławce, przy komputerze. W tym okresie należy zadbać, aby dziecko przyjmowało wówczas odpowiednią postawę.

Okres dojrzewania
W okresie dojrzewania u nastolatków zaobserwować można zmiany w proporcjach ciała i dotychczasowego środka ciężkości. Bardzo często nastolatkowie garbią się (aby ukryć rosnący biust czy nagły skok wzrostowy). Może to doprowadzić do przyzwyczajenia się do przyjmowania takiej postawy, a co za tym idzie, zmiany kręgosłupowe mogą być nieodwracalne.

Skrzywienia kręgosłupa

Wyróżnić można trzy podstawowe schorzenia kręgosłupa, występujące najczęściej u dzieci, tj. skolioza – boczne skrzywienie kręgosłupa, powstające zwykle w momencie nagłego skoku wzrostu dziecka, a więc pomiędzy 6-24 miesiącem życia, 5-8 i 11-14 rokiem życia. Wówczas kręgosłup dziecka wykrzywia się w łuki. Takie wygięcia można zaobserwować na wysokości lędźwi oraz na odcinku piersiowym i szyjnym dziecka. Kolejnym, bardzo często występującym schorzeniem kręgosłupa jest lordoza. W tym przypadku kręgosłup wygięty jest do przodu. Obserwując dziecko stojące profilem widać wyraźnie wystający brzuch i wklęsłe plecy. Inny typ wad postawy u dzieci stanowi kifoza – nadmierne wygięcie kręgosłupa do tyłu na odcinku piersiowym. W tym przypadku plecy dziecka stają się okrągłe, a bardzo często dochodzi do utworzenia się garbu.

Leczenie wad postawy

Dominująca metodą leczenia wad postawy są ćwiczenia korekcyjne, gimnastyka specjalistyczna oraz zmiana dotychczasowych nawyków: dziecko powinno jak najwięcej się ruszać, należy ustalić z lekarzem rehabilitacji medycznej dyscypliny sportowe, które może uprawiać maluch, pomagające wzmocnić mięśnie i więzadła stabilizujące kręgosłup. Warto też skorzystać z rehabilitacji, a dokładniej kinezyterapii (to dziedzina fizjoterapii , której podstawą są ćwiczenia ruchowe. Ruch staje się środkiem leczniczym, mającym wpływ na cały organizm. Zadaniem kinezyterapii jest maksymalne usunięcie niesprawności fizycznej i przygotowanie do dalszej rehabilitacji. Kinezyterapia stosowana jest w schorzeniach i dysfunkcjach narządu ruchu, w zespołach bólowych kręgosłupa, po zabiegach operacyjnych).

Bardzo ważne jest szybkie wykrycie wad postawy, dzięki czemu niewielkie zmiany kręgosłupowe mogą zostać cofnięte. Ale co w przypadku, gdy sytuacja nie jest tak kolorowa? Stosujemy wówczas leczenie specjalistyczne. Ortopeda może zalecić dziecku noszenie gorsetu ortopedycznego, wymuszającego prawidłowe ustawienie kręgosłupa. Może dojść także do sytuacji, w której wymagany będzie zabieg chirurgiczny, niwelujący wadę postawy. Wówczas wstawiana zostaje metalowa płytka, której zadaniem jest stabilizowanie i podtrzymanie kręgosłupa w miejscu nienaturalnego wygięcia.

Warto więc przyjrzeć się bliżej swojemu dziecku i wykonać profilaktyczne badania. 
Zapraszamy na konsultacje lekarskie w dniu 29 lipca 2017 r. od godz. 10:30. Zadbaj o zdrowie swojej pociechy!