Przypadek pacjenta – przepuklina kręgosłupa
O przepuklinie kręgosłupowej mówi się potocznie wypadający dysk. Co to właściwie jest, jakie są przyczyny i objawy występowania tej choroby oraz jak można ją leczyć?Przepuklina kręgosłupa – co to takiego i skąd się bierze? Przepuklina kręgosłupa to wysunięcie się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego poza przestrzeń międzykręgową i ucisk na rdzeń lub nerwy, które od niego odchodzą. Może wystąpić na całej długości kręgosłupa.
Najczęściej dotyczy odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Dochodzi do niej poprzez przeciążenia krążka międzykręgowego na skutek urazu, długotrwałego pozostania w jednej pozycji, np. przy biurku czy za kierownicą samochodu. Prowadzi to do degeneracji włókienek pierścienia włóknistego, co w rezultacie sprawia, że warstwy pierścienia pękają, tworząc ubytek. Wówczas krążek międzykręgowy wysuwa się ze swojego prawidłowego miejsca i uciska nerwy. Stąd też potocznie mówi się o wypadającym dysku.
W przepuklinie kręgosłupowej odcinka lędźwiowego wyróżnić można objawy tj. silny ból w krzyżu, ból promieniujący do biodra i nogi, występowanie rwy kulszowej, ograniczenie ruchomości, mrowienie w nogach, bóle w pachwinach.
Jeśli chodzi zaś o przepuklinę odcinka szyjnego początkowo odczuwalny jest lekki ból i sztywność szyi. Następnie może dochodzić do mrowienia rąk, rwy barkowej. Odczuwalne są także bóle głowy i zawroty głowy.
Przepuklina odcinka piersiowego objawia się zaś bólem promieniującym do żeber, bólem w klatce piersiowej oraz w okolicy serca.
Przypadek pacjenta
Pacjent w wieku 56 zgłasza się na Pogotowie Ratunkowe z powodu silnego bólu w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, ograniczenia ruchomości, mrowia nóg. Lekarz po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu podał pacjentowi lek przeciwbólowy oraz skierował pacjenta do szpitala na oddział neurologiczny – tam wykonano RTG oraz rezonans magnetyczny. Diagnoza została potwierdzona, pacjent cierpi na przepuklinę odcinka lędźwiowego.
Leczenie przepukliny kręgosłupowej
Przepuklinę kręgosłupową leczy się poprzez dobranie odpowiedniej rehabilitacji, a w ciężkich przypadkach należy wykonać jej operację. Kluczowa staję się więc w początkowek fazie kinezyterapia i fizjoterapia – zarówno ćwiczenia, jak i zabiegi dopierane są indywidualnie. Zapraszamy na konsultacje lekarskie.