Lokalizacja
Płock ul. Medyczna 8
Rejestracja telefoniczna
243619044 lub 609019189
Napisz maila
rejestracja@alfamazowsze.pl
Godziny otwarcia
pon-pt: 8.00 - 18.00

NTM i terapia uroginekologiczna

Nietrzymanie moczu dotyczy obojga płci, jednak przeważającą część pacjentów stanowią kobiety- dotyka co ósmą kobietę w wieku do 39 i co drugą po przebytej menopauzie. Z racji, że stanowi to problem natury intymnej, większość chorych ukrywa go nawet przed lekarzem. NTM jest chorobą przewlekłą, jednak można ją skutecznie leczyć.

Przyczyny NTM

Nietrzymanie moczu najpowszechniej pojawia się na skutek wysiłku – wówczas nosi miano wysiłkowego nietrzymania moczu, objawiającego się nawet przy wykonywaniu niewielkiego wysiłku fizycznego tj. kaszel, kichanie, chodzenie, bieganie, podnoszenie przedmiotów czy ćwiczeń. Chorobie tej sprzyja otyłość, menopauza, okres pomenopauzowy, choroby neurologiczne, okres poporodowy, obniżenie narządu rodnego czy infekcje dróg moczowych. Wyróżnia się także naglące nietrzymanie moczu pojawiające się poprzez silne parcie na cewkę moczową i pęcherz. Wówczas mówi się o nadwrażliwości pęcherza, który się kurczy nawet gdy zgromadzi się w nim niewiele moczu, wskutek czego dochodzi do wycieku moczu. Sprzyjające NTM są także choroby tj. cukrzyca, choroba Parkinsona, Alzheimera, stwardnienie rozsiane czy demencja stacza oraz przyjmowanie leków odwodniających.

Diagnoza i leczenie NTM

Aby rozpoznać nietrzymanie moczu należy najpierw przeprowadzić ogólną ocenę stanu zdrowia z uwzględnieniem wywiadu urologicznego lub ginekologiczno-położniczego. W późniejszym etapie wykonuje się badania tj. badanie ginekologiczne, jamy brzusznej, per rectum, neurologiczne, USG, posiew moczu, cytouretroskopia, badanie urodynamiczne. W przypadku nietrzymania moczu kobiecie proponuje się leczenie zachowawcze, które polega na modyfikacji stylu życia, zmianie diety, zastosowaniu terapii uroginekologicznej i farmakoterapii.

Rehabilitacja w NTM – terapia uroginekologiczna

Terapia uroginekologiczna polega na nauce pracy z dnem miednicy. Jest to optymalne rozwiązanie dla kobiet w ciąży, połogu i z problemami uroginekologicznymi. Obejmuje diagnozę, profilaktykę i leczenie dolegliwości związanych z obniżeniem narządów rodnych i nietrzymaniem moczu. W terapii stosuje się techniki bezpiecznego treningu mięśni dna miednicy oraz mięśni brzucha. Dzięki temu miednica i kręgosłup wzmacniają się i stabilizują.

W jakich przypadkach stosuje się terapię?

Terapię wykorzystuje się przy dolegliwościach bólowych miednicy, dysfunkcjach mięśni dna miednicy, braku satysfakcji seksualnej, w okresie około i po porodowym. Terapia nie jest przeznaczona jedynie dla kobiet. Również dedykowana jest ona mężczyzną z problemami nietrzymania moczu, zaburzeniami w obrębie jelita grubego i odbytu oraz przy dolegliwościach bólowych miednicy i po zabiegach urologicznych.

Terapia uroginekologiczna – jak przebiega?

W przypadku zastosowania terapii uroginekologicznej, diagnozę rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu, badania bezpośredniego i pośredniego oraz wykonanie w/w specjalistycznych badań. Terapeuta indywidualnie dobiera odpowiedni zestawy ćwiczeń, które pacjent może wykonywać w warunkach domowych. Także podczas wizyty kontrolnej sprawdzane są rezultaty wykonywanych dotychczas ćwiczeń.Efekty powinny być już widoczne po upływie niespełna miesiąca, przy założeniu, iż pacjent wykonuje ćwiczenia zgodnie z częstotliwością i harmonogramem. Pacjentom, u których doszło do znacznego nasilenia nietrzymania moczu lekarz proponuje operację.

W fizjoterapii występują również inne możliwości leczenia nietrzymania moczu, m.in.: elektrostymulacja – zabieg dedykowany pacjentom, których mięśnie są opóźnione, a skurcze słabo wyczuwalne. Osłabiona jest więc reakcja nerwowo-mięśniowa, co uniemożliwia efektowne ćwiczenia. Efekt: poprawa ukrwienie poprzez bodziec elektryczny wymuszający skurcz, odbudowa mięśnia. Stosuje się także metodę EMG-Biofeedback – ćwiczenia dna miednicy, oparte przede wszystkim na wykonywaniu treningu z elektrodą wewnątrz miednicy, co pozwala na obserwowanie wyników pracy mięśni na specjalistycznym sprzęcie.

Warto więc zadbać o swoje zdrowie i komfort psychiczny. Zapraszamy do Alfa Medyczna!