Lokalizacja
Płock ul. Medyczna 8
Rejestracja telefoniczna
243619044 lub 609019189
Napisz maila
rejestracja@alfamazowsze.pl
Godziny otwarcia
pon-pt: 8.00 - 18.00

Przypadek pacjenta – kolana szpotawe

Kolana szpotawe to schorzenie kości, które występuje najczęściej w wieku dziecięcym i obejmuje zwykle obie strony kończyny. Zdarza się także, iż choroba ta występuje u osób starszych, jednak stanowi ona objaw zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych stawów. Faktem jest też, że szpotawe kolana mogą być wynikiem krzywicy. Najczęstszą przyczyną rozwoju schorzenia stanowią źle zrośnięte kości oraz błędy w rozwoju kośćca.

Przyczyny powstawania szpotawych kolan

Mówi się, iż szpotawość kolan jest wynikiem choroby Blounta lub krzywicy. Bardzo często występują u dzieci z nadwagą, które rozpoczęły chodzenie zbyt wcześnie, co przyczyniło się do rozwoju choroby z powodu zbyt dużego obciążenia kośćca, który u dzieci jest miękki. Nieprawidłowy rozwój kości, zatrucia fluorkiem lub ołowiem również mogą powodować wystąpienie tego schorzenia. Osoby cierpiące na tę chorobę, powinny być pod stałą opieką ortopedy.

Objawy szpotawych kolan

Po czym można poznać szpotawość kolan? Najczęściej poprzez inny ich wygląd. Przykładowo: jeśli dziecko stoi wyprostowane ze złączonymi stopami oraz kostkami, kolana wówczas się nie stykają (do trzeciego roku życia dziecka jest to normalne). Kolejnym wizualnym efektem jest symetryczne niełączenie się kolan oraz rozciągnięcie więzadła pobocznego strzałkowego (o którym już pisaliśmy w poprzednich artykułach). Objawami są także: krótsze więzadło poboczne piszczelowe, przykurcz zginaczy i rozciągnięcie mięśni strzałkowych oraz mięśnia dwugłowego uda, występowanie przeprostu w stawach kolanowych, skręcenie kończyn stawów biodrowych do wewnątrz i odsunięcie od siebie na odległość większą niż 3 cm kłykciów przyśrodkowych.

Przypadek pacjenta

Rodzice wraz z pięcioletnim dzieckiem zgłosili się do pediatry, ponieważ zauważyli u swojej pociechy symetryczne niełączenie się kolan. Zostali skierowani do ortopedy. Po wykonaniu badania krwi, wykluczającego krzywicę oraz badania palpacyjnego, wykonano zdjęcie rentgenowskie. Na tej podstawie diagnoza została potwierdzona – dziecko cierpi na szpotawość kolan. Ortopeda zalecił noszenie specjalistycznego obuwia ortopedycznego oraz wizytę kontrolną dwa miesiące po.

Leczenie szpotawych kolan

Najczęściej lekarz jest w stanie postawić diagnozę już po pierwszym badaniu, polegającym na wizualnej ocenie wyglądu kolan. Kolejnym etapem jest przeprowadzenie badania krwi, które pozwoli wykluczyć krzywiznę oraz wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Początkowo u dzieci ze względu na ich wiek, nie stosuje się żadnego leczenia. Obowiązkowa jest jedynie co półroczna wizyta u ortopedy. Jeśli zaś wraz z rozwojem u dziecka choroba rozwija się, należy rozpocząć leczenie. Polega ono głównie na zastosowaniu specjalnego obuwia ortopedycznego, klamry lub gipsowego opatrunku. W najcięższych przypadkach należy zastosować leczenie operacyjne.

Rehabilitacja w chorobie szpotawych kolan

W leczeniu rehabilitacyjnym szpotawych kolan nie stosuje się fizykoterapii a jedynie kinezyterapię. Istotne są więc ćwiczenia, przede wszystkim korekcyjne z wykorzystaniem woreczków z piaskiem, pasków lub sznurków przydatnych do związania kolan, gumowych piłek, taśm gimnastycznych. Bardzo ważne jest indywidualne podejścia do chorego i tym samym, przygotowanie indywidualnych ćwiczeń.