Lokalizacja
Płock ul. Medyczna 8
Rejestracja telefoniczna
243619044 lub 609019189
Napisz maila
rejestracja@alfamazowsze.pl
Godziny otwarcia
pon-pt: 8.00 - 18.00

Przypadek pacjenta – kręcz szyi

Zauważyłeś może, że szyja Twojego dziecka odchyla się w jednym kierunku? Być może ma to związek z kręczem szyi, chorobą, która w przeważającym stopniu jest rozpoznawana u dzieci. Oczywiście może też dotyczyć dorosłych. Skrzywienie szyi następuje w wyniku wady mięśnia mostkowo-obojczykowego-sutkowego, co prowadzi do bolesnego przechylenia głowy na bok oraz jej skręcenia w stronę przeciwną. W wyniku kręczu szyi zauważalne jest rozciągnięcie napięcia mięśnia po jednej stronie szyi, podczas gdy po drugiej stronie mięsień jest osłabiony i przykurczony.

Przyczyny występowania kręczu szyi

Skrzywienie szyi może być skutkiem urazu okołoporodowego, powstałego w momencie przechodzenia dziecka przez drogi rodne lub nieprawidłowego ułożenia główki dziecka przebywającego w łonie matki. Wyróżnia się także kręcz szyi wrodzony, wówczas mamy do czynienia z obecnością wad rozwojowych w obrębie kośćca. Na skrzywienie szyi ogromny wpływ mają także nieprawidłowe zmiany w budowie kręgów. Dodatkowo, mówiąc już o nabytej postaci choroby, przyczyną mogą okazać się stany zapalne, zapalenia gardła, węzłów chłonnych. Ogromny wpływ mogą mieć też dyskopatia oraz choroby reumatyczne. Zdarza się, iż do skrzywienia szyi dochodzi na skutek występowania przepuklin dysku międzykręgowego. Warto zwrócić uwagę również na pozycję głowy podczas snu. Zdarza się, iż choroba ta występuje przez nieodpowiednie ułożenie głowy, nagłe ruchy szyi, zaburzenia w układzie nerwowym, guzy nowotworowe i zapalenie szpiku kostnego.

Objawy skrzywienia szyi

Pierwszym i najbardziej zauważalnym objawem kręczu szyi jest jej przechylenie na bok oraz jej skręcenie w stronę przeciwną. Odczuwalne są natomiast: bóle lub sztywności szyi, bóle głowy, obrzęk mięśni szyi, brak możliwości normalnego poruszania głową. Jeśli chodzi zaś o występowanie choroby u dzieci, zauważyć można dodatkowo uniesienie jednego ramienia w kierunku występowania skurczu mięśni szyi. W momencie postępowania choroby i jej dłuższego rozwoju, dostrzec można także różnice w wyglądzie twarzy, tj. zmniejszenie twarzy po stronie przykurczu, odchylenie nosa w stronę chorą, kąciki oczu i uszu zmieniają swoją pozycję obniżając się. Zmiany następują także w obrębie układu kostnego, na skutek których zaobserwować można nieprawidłowy zgryz oraz odkształcenie czaszki i skoliozę.

Przypadek pacjenta

Opiekun prawny wraz ze swoim trzy letnim synem udaje się do lekarza POZ z powodu zauważalnych zmian wizerunkowych w postaci przechylenia głowy na stronę prawą u dziecka. Po wykonaniu wywiadu, zostaje skierowany do chirurga. Lekarz specjalista kieruje małego pacjenta na wykonanie badania EMG – elektromiogramu. Badanie to pozwala na zmierzenie aktywności elektrycznej w mięśniach. Dodatkowo wykonano zdjęcie RTG. Dziecko cierpi na skrzywienie szyi. Jako, że choroba nie rozwinęła się jeszcze na tyle, aby potrzebna była interwencja chirurgiczna, mały pacjent został skierowany za zabiegi rehabilitacyjne.

Leczenie i rehabilitacja w skrzywieniu szyi

Ogromną rolę w leczeniu kręczu szyi odgrywają ćwiczenia rozciągające mięśnie szyi, a więc terapia manualna. Warto także stosować ciepłe okłady, masaże i aparaty usztywniające szyję. Skuteczne mogą być także zabiegi fizjoterapeutyczne, tj.:

Laseroterapia – biostymulacja laserowa, wykorzystująca bezpośrednie działanie promieniowania laserowego na procesy tkankowe, nie powodując ich uszkodzenie. Działanie terapeutyczne: przeciwbólowe, przeciwzapalne, regeneracja nerwów, poprawa ukrwienia i odżywiania tkanek.

Naświetlanie lampą Sollux – Lampa sollux z nałożonym filtrem niebieskim przepuszcza promienie niebieskie oraz osłabia promienie podczerwone (cieplne). Zmniejsza głębokość penetracji promieni podczerwonych i ich właściwości cieplne, wywołując głównie działanie przeciwbólowe i uspokajające. Filtr czerwony przepuszcza promienie czerwone widzialne i podczerwone – rozszerza naczynia krwionośne, poprawiając ukrwienie i zmniejszając dolegliwości bólowe.

Kineziotaping – plastrowanie dynamiczne, polega na obklejeniu specjalnymi taśmami (Tape) różnych części ciała w celu złagodzenia bólu lub uniknięcia kontuzji. Tape stymulują układ limfatyczny, poprawiają krążenie, regulują napięcie mięśniowe co skutecznie zapobiega występowaniu skurczy.
W przypadku tego schorzenia stosuje się także farmakoterapię – głównie leki zwiotczające mięśnie oraz przeciwbólowe.